
Aranjuezi gitárverseny
Egy hangverseny, amelynek műsorszámai jellegzetes nemzeti karakterek jegyében követik egymást.
Egy hangverseny, amelynek műsorszámai jellegzetes nemzeti karakterek jegyében követik egymást.
ARANJUEZI GITÁRVERSENY
Műsor:
LIGETI GYÖRGY: Concert Românesc
JOAQUÍN RODRIGO: Aranjuezi gitárverseny
***
IGOR STRAVINSKY: Pulcinella – szvit
MANUEL DE FALLA: A háromszögletű kalap – I. szvit
Ana Vidović gitár
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel: Jordi Francés
Joaquín Rodrigo és Manuel de Falla művei az ibér temperamentum világába kalauzolnak, Igor Stravinsky Pulcinellája itáliai barokk tételek feldolgozása, Ligeti György korai remeke, a Concert românesc pedig a román népzene gazdagságára csodálkozik rá. Mivel a koncerten a spanyol zenék képviselik a többséget, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar karmestervendége is ebből az országból érkezik.
Hagyományos szimfonikus zenekari koncerten a legritkább esetben hallhatunk gitárversenyt, ezért nem nehéz megjósolni, hogy ezen az estén a diftéria következtében háromévesen megvakult, a 20. századot végigélő spanyol komponista, Joaquín Rodrigo (1901–1999) híres Aranjuezi gitárversenye (1939) lesz a legizgalmasabb a közönség számára, annál is inkább, mivel Ana Vidović személyében vérbeli világklasszis virtuóz tolmácsolja a művet. A kiváló horvát muzsikus több mint tucatnyi alkalommal nyert díjat nemzetközi versenyeken. A Rodrigo- és de Falla-kompozíciók esetében a lehető legautentikusabb tolmácsolásra számíthatunk, hiszen az est karmestervendége, Jordi Francés spanyol muzsikus, ráadásul olyan művész, aki kitüntetett érdeklődéssel fordul a 20. és 21. századi repertoár felé – márpedig ezen a hangversenyen csupa 20. századi mű szólal meg. Míg a Rodrigo-, a de Falla- és a Ligeti-mű zenei világát a folklór-inspiráció uralja (igaz, eltérő módon, hiszen a spanyol és a román népzene Európa két egymástól távoli pontján gyökerezik), addig a Pulcinella, amelyben Stravinsky nagyobbrészt Pergolesinek tulajdonított zenéket dolgozott fel, a komponista neoklasszikus törekvéseinek egyik első reprezentatív képviselője.
Vashegyi György a hazai historikus előadópraxis meghatározó alakja, a két szólista, Kelemen Barnabás és Kokas Katalin a magyar vonóstársadalom ünnepelt…
A Nemzeti Filharmonikusok Opera bérletének első előadása Verdi Aidája, minden idők egyik legnépszerűbb zenés színpadi műve – nemzetközi szereposztásban.
Képesek-e arra a hangok, hogy megidézzék egy város látványát, hangulatát, az atmoszférát, amelyet a hely szelleme sugároz? Respighi Róma-triptichonja képes…
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!