VERSENYMŰVEK
Zenemánia / 1
Bach, Mozart, Hummel és Haydn művei
CARL PHILIPP EMANUEL BACH: a-moll csellóverseny I. tétel
W.A.MOZART:Fagottverseny II.tétel
J.N. HUMMEL: Bevezetés, téma és variációk op. 102 oboára és zenekarra
J. HAYDN: Sinfonia Concertante III.tétel
Falvay Attilahegedű
Kántor Balázscselló
Horváth Bélaoboa
Bokor Pálfagott
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Műsorvezető és házigazda: Dinyés Dániel
A népszerű Zenemánia sorozat bevezetés a zene világába, kötetlen, beszélgetős hangversenyek formájában. Ebben az évadban a zene sokszínűvége a fő téma, s ezen belül ez a találkozás az egyik legvonzóbb műfaj: a szólóhangszer(ek) és a zenekar párbeszédére épülő versenymű rejtelmeibe kínál bepillantást.
A koncertek házigazdája és műsorvezetője, a rendkívül sokoldalú Dinyés Dániel közvetlen műsorvezetésével s a Nemzeti Filharmonikus Zenekar művészeinek előadásait hallgatva a közönség dióhéjban megismerheti a versenymű műfajának történetét, hiszen hallhat művet Bach, Mozart és Hummel tollából. Négy különböző hangszer concertói ezek: a hegedű, az oboa, a cselló és a fagott „verseng” bennük a zenekarral. Izgalmas kérdés, amelyre bizonyára feleletet is kapnak a jelenlévők: miben más egy fúvós és egy vonós versenymű, milyen a concerto akkor, ha magas hangú hangszer tündököl a maga könnyed trilláival, és milyen, ha mély tónusú instrumentum brummog a basszusregiszterben.
Miután a közönség minderre választ kapott, s hallotta is e concertók dallamait, meglepő és frappáns fordulattal a négy hangszer végül egyetlen műben egyesül: Joseph Haydn sinfonia concertantéjában, amelyet a mester hegedűre, oboára, csellóra és fagottra írt. Ez a speciális műfaj a versenymű különleges fajtájaként egyesíti magában a szimfónia és a concerto tulajdonságait. Itt nem egyetlen szólóhangszer, hanem szólóhangszerek csoportja „verseng” a zenekarral. A műfaj egyszerre rokona a barokk concertónak és a klasszikus szimfóniának.